Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Ważne jest, aby zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi przyczyn jej powstawania, objawów choroby oraz sposobów postępowania w przypadku jej wystąpienia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest jedną z najczęściej spotykanych chorób psychicznych na świecie, jedną z głównych przyczyn samobójstw, ponadto stanowi główną przyczynę niesprawności i niezdolności do pracy na świecie.
Z depresją boryka się, aż kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet. Niestety ponad połowa tych przypadków pozostaje nierozpoznana, natomiast spośród osób z rozpoznaną depresją jedynie połowa otrzymuje adekwatne leczenie. Szacuje się także, że około 30-50 proc. ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne.
Warto wiedzieć o tym, że depresja jest chorobą o charakterze nawracającym, oznacza to, że epizody depresyjne mogą pojawiać się wiele razy w ciągu życia. W związku z tym nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo trwa depresja. Nieleczona depresja może zatem trwać latami, nawet do końca życia.
lekką
umiarkowaną
ciężką
obniżony nastrój pojawiający się rano i utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności; poczucie smutku i przygnębienia
utrata zainteresowani działaniami, które zazwyczaj sprawiają przyjemność, lub zanik odczuwania przyjemności – tak zwana anhedonia, czyli zobojętnienie emocjonalne
osłabienie energii lub szybsze męczenie się
Oraz co najmniej 2 lub więcej objawów spośród objawów dodatkowych:
osłabienie koncentracji i uwagi
niska samoocena i brak wiary w siebie
poczucie winy
niskie poczucie własnej wartości
myślenie pesymistyczne
zaburzenia snu
zaburzenia łaknienia (zmniejszony apetyt)
myśli i próby samobójcze
W związku z powyższym muszą pojawić się co najmniej dwa podstawowe objawy tej choroby oraz minimum dwa objawy dodatkowe, aby można było zdiagnozować depresję. Ponadto objawy te powinny utrzymywać się przynajmniej przez dwa tygodnie.
osoby samotne
osoby doświadczające wysokiego poziomu lęku
osoby, które nie radzą sobie ze stresem
osoby o niskim statusie społecznym
osoby, które nie mają wsparcia społecznego
kryzysy życiowe (śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, ciężka choroba własna lub w rodzinie itp.)
traumatyczne wydarzenia
problemy zawodowe
problemy społeczne
przemoc seksualna
przemoc fizyczna
przemoc psychiczna
środowisko szkolne (w przypadku dzieci)
problemy rodzinne
Leczenie depresji jest procesem złożonym i musi być poprzedzone diagnozą specjalisty. To, w jaki sposób należy leczyć depresję, zależeć będzie od indywidualnego przypadku. W leczeniu depresji skuteczne efekty przynosi psychoterapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na zmianie negatywnych przekonań. W trakcie psychoterapii pacjenci m.in. uczą się zdobywać umiejętności, które pomogą im radzić sobie z objawami depresji.
W leczeniu depresji stosuje się również leczenie farmakologiczne, w szczególności przy ciężkiej depresji. W takich przypadkach stosowane są leki , które poprawiają nastrój pacjentów oraz niwelują dokuczliwe objawy. Leczenie farmakologiczne nie przynosi jednak natychmiastowych rezultatów, ponieważ efekt terapeutyczny leków widoczny jest w okresie od 2 do 4 tygodni od rozpoczęcia leczenia.
ul. Tarnopolska 77, 41-807 Zabrze
ClinHouse Centrum Medyczne
Dojazd do Centrum Medycznego:
ul. Tarnopolska 77
41-807 Zabrze
Ważne informacje:
Kontakt z Centrum Medycznym:
ClinHouse sp. z o.o. to dynamicznie rozwijające się wielospecjalistyczne Centrum Medyczne w Zabrzu, oferujące wysoki poziom świadczeń ambulatoryjnych oraz prowadzonych badań klinicznych, na obszarze Górnego Śląska.
created by Słoneccy.pl